SOHAM GRAMMAR SCHOOL
Senior Prize Giving
THURSDAY, 21st JULY, 1966
The Prizes and Certificates will be distributed
by
Miss B TILLY, MA, PhD
Headmistress, Ely High School
Chairman:
Alderman FH JEEPS MC
(Chairman of the Governors)
Order of Proceedings
_____
THE CHAIRMAN OF THE GOVERNORS
THE HEADMASTER
THE SENIOR ENGLISH MASTER
THE HEAD BOY
DISTRIBUTION OF PRIZES, CERTIFICATES
AND TROPHIESTHE HEAD BOY
HONOURS AND SUCCESSES
Cambridge University -
Natural Sciences Tripos Part II, Class I (Pathology)
Natural Sciences Tripos Part I, Class II, Division 2
Mathematical Tripos, Part 1, Class II, Division 1
Mechanical Sciences Tripos Part I, Class II, Division 1
CR TAYLOR
JM DALY
I WHITE
EGR SMITHOxford University -
PhD Physics
MF THOMASBristol University -
BSc Mathematics Class II, Division 2
DJ REGISTERLiverpool University -
MB ChB
Leicester University -
BSc Mathematics Class II, Division I
Reading University -
PhD Physics
Rugby College of Engineering Technology -
BSc Engineering Class II, Division I
DC WILKINS
AD BUTLER
PR BOYCE
MH LOWE
PRIZE LIST
SIXTH FORM SUBJECT PRIZES
English Prize CH Shaw
Language Prize GW [CW] Fisher
History & Geography Prize (given by Mrs SC Bobby) EC Thompson
Mathematics & Science Prize G Allen
Natural Science Prize AH Abbott
Technical Subjects Prize DB Rosbrook
Creative Subjects Prize RC Ward
FIFTH FORM SUBJECT PRIZES
English Prize MA Yeomans
Language Prize BR Lowe
History and Geography Prize RJ Brown
Mathematics and Science Prize AG Smith
Natural Science Prize CS Goodchild
Technical Subjects Prize RS Creek
Creative Subjects - Art AK Bailey
Edward Leonard Handicraft Prize JP Seaton
Hockley Memorial Prize for Drama (given by Mr CW Crouch) BJ Green
UPPER SCHOOL SPEECH CONTEST
Senior VAJ Moll Junior JA Brown
Morris Travel Scholarships
TT Pennick and AG Smith
KG Ames, JA Brown and AP WalkerPlatt Memorial Prizes
Army Cadet Corps Prizes
Senior: SC Porter
Junior: JR PhillipsSenior Scout Prize DJ Nicholas
Civil Defence Prizes CS Goodchild and T Salmon
Form Merit Prizes
Lower Sixth Form
Fifth FormAP Walker
AP Marples
Public Speaking Prizes
Senior: SE Quicke
Junior: DE FleetHeadmaster's Merit Prize GR Fernie
Parents' Association Prize VAJ Moll, PE Leslie
Old Boys' Prize BJ Green
The Bacon Cup SC Porter
GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION
PASSES AT ORDINARY LEVEL 1965
KG Ames (8)
LM Arthur (6)
AK Bailey (7)
JH Bailey (5)
G Barber (5)
MR Barningham (5)
TM Bartlett (5)
JR Beer (8)
CG Blackwell (1)
A Bray (8)
JA Brown (8)
RJ Brown (9)
AJ Burton (7)
RJ Butler (1)
IJ Campbell (6)
DJ Camps (7)
AR Crane (3)
RS Creek (5)
CRP Devine (7)
PV Dunham (4)AF Firby (2)
S Fletcher (5)
J Fretwell (1)
CS Goodchild (8)
RK Goodge (8)
TF Gray (5)
GC Griggs (8)
AJ Harper (6)
MJ Holland (3)
JW Isaacson (6)
DJ Lee (6)
JS Low (7)
BR Lowe (8)
IJ Middleton (6)
MH Murfitt (6)
SS Murfitt (6)
ME Nicholas (7)
RFS Oliver (6)
E Pearson (7)
TT Pennick (6)SE Quicke (7)
PL Rowe (3)
DM Salmon (7)
TC Salmon (7)
JP Seaton (8)
JM Shelley (6)
LA Skae (4)
AG Smith (7)
AT Stainsby (3)
NR Talbot (7)
MF Taylor (1)
RW Taylor (4)
D Turner (6)
AP Walker (6)
WK Wheeler (4)
D Woodroffe (6)
MA Yeomans (8)
RK Youngs (6)
GENERAL CERTIFICATE OF EDUCATION
PASSES AT ADVANCED LEVEL 1965
ND BROWN
DR BURTT
WJ CHAPMAN
AV CULLUM
PA DOE
J HARPER
S HEROD
DA HUGHES
AG PAULEY
PC SARGENT
CH SHAW
EC THOMPSON
AH ABBOTT
G ALLEN
RC ASPIN
E BAILEY
MP BALDWIN
PJ BEAVAN
D BUTCHER
CJL CAPES
MD COOPER
RH DALY
MJ FITCH
GJ HAYNES
MG HOLLIDAY
KF LADSON
A MACMILLAN
PJ MARKWELL
RG MELLORS
MJ MOTLEY
RJ PEARSON
AM PENNICK
BJ POPE
RP ROBINSON
DB ROSBROOK
PJ SMITH
J WADE
RL WHEELEREnglish, History
Geography, Pure Mathematics
History
History
Art, Technical Drawing
History, French
Geography
History, Art
Art
Art, History, Geography
English (merit in special paper), History, Geography
English, History, Geography
Physics, Chemistry, Biology
Mathematics (distinction in special paper), Chemistry
(distinction in special paper), Physics
Physics, Chemistry
Mathematics, Physics
Mathematics (merit in special paper) Physics, Chemistry
Mathematics, Physics
Mathematics, Physics
Pure Mathematics, Physics
Pure Mathematics, Applied Mathematics
Pure Mathematics, Physics
Pure Mathematics, Applied Mathematics, Physics
Chemistry, Physics, Biology
Pure Mathematics, Physics
Pure Mathematics, Physics
Mathematics, Physics
Mathematics, Physics, Techincal Drawing
Physics
Physics, Chemistry, Biology
Mathematics, Physics, Chemistry
Pure Mathematics, Applied Mathematics
Physics, Biology
Geography, Mathematics, Physics
Pure Mathematics, Applied Mathematics, Physics
Mathematics
Chemistry, Biology, Physics
Chemistry, Biology, PhysicsNottingham University
London University
Cheltenham St. Paul's College of Education
Bath College of Education
Culham College of Education
Cambridge Technical College
Sheffield College of Education
Leeds University
Keele University
University of Sussex
Oxford University
Mid-Essex Technical College
Birmingham University
Newcastle University
Newcastle University
RAF Cranwell
Hull University
Nottingham University
Loughborough University
Manchester University
Rugby College of Engineering Technology
City University, London
Birmingham University
SE Essex Technical College
Edinburgh University
Cambridge University
Manchester University
Birmingham University
Manchester University
Bradford University
ARMY CADET FORCE
Holders of Certificate 'A', Part II
Sgt Porter, SC
Sgt Parkinson, SC
Cpl Dunham, PV
Cpl Johnson, RA
Cpl Gray, TF
L/Cpl Benson, AC
L/Cpl Murray, JE
L/Cpl Low, JS
Cdt Ames, KG
Talbot, NR
Lowe, BR
Isaacson, JWSgt Green, BJ
Sgt Leslie, PE
Cpl Anderson, DN
Cpl Webster, JV
Cpl Bray, A
L/Cpl Fisher, CW
L/Cpl Seaton, JP
L/Cpl Smith, AG
Cdt Brown, JA
Yeomans, MA
Walker, APHolders of Certificate 'A', Part I
L/Cpl Ellingham, TW
L/Cpl Phillips, JR
Cdt Bartlett, TM
Baker, MD
Grainger, NV
Goodge, J
Partridge, ML/Cpl Murfitt, SG
L/Cpl Salisbury, SA
Cdt Quicke, SE
Ewer, TC
Hobbs, PA
McGowan, MR
Walker, AJL/Cpl Lee, GJ
L/Cpl Harvey, WL
Cdt Audus GD
Gilbert, SAC
Jenkinson, BL
Makin, JESENIOR SCOUTS
Warrants: RNR Dunham ACM
VAJ Moll ASMDJ Nicholas ACM Queen's Scouts - RNR Dunham
NBJ Faben
GR FernieDJ Nicholas
SC Porter
MF WilkinsDuke of Edinburgh Silver Award: DJ Nicholas
1966 Speech Day programme source: Frank Haslam
The talk that the Senior English Master, Gordon Hemmings, gave can be seen on his page
If you can add photos or recollections or other items to this page, please contact the editor
page created 22 Nov 10: updated 24 Oct 19